Stanisławice

 


Stanisławice


Praca zbiorowa

Część I- Reprint wydania z 1938 r. "Stanisławice - wieś powiatu kozienickiego" Kazimierz Mróz

Część II - praca zbiorowa


Wydawca: Wydawca Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. F. Siarczyńskiego w Kozienicach


Kozienice 1998


ISBN 83-907679-5-3


Wstęp

Położenie Kozienic i okolicznych miejscowości w pobliżu wielkich kompleksów leśnych tworzących Puszczę Kozienicką oraz bliskość Wisły powodują, że są one atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym. Dlatego od pewnego czasu obserwuje się nie tylko wśród miejscowej ludności rosnące zainteresowanie literaturą dotyczącą regionu kozienickiego. Dla podtrzymania żywotności kultur lokalnych i regionalnych niezwykle cenne są wszelkie inicjatywy podejmowane w tym kierunku przez społeczność lokalną.

Przykładem zaangażowania w sprawy regionu jest publikacja wydana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Franciszka Siarczyńskiego w Kozienicach dotycząca historii Stanisławic. Inspiratorem tego wydarzenia kulturalnego jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, a bezpośrednim powodem rocznica założenia wioski.

Stanisławice leżące na skraju Puszczy Kozienickiej, założone przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są największym skupiskiem ludności na terenie gminy Kozienice.

I właśnie mieszkańcy tej miejscowości powodowani jej piękną przeszłością i bogatą historią postanowili podjąć inicjatywę założenia biblioteki. Przyczyni się ona do podniesienia poziomu intelektualnego mieszkańców i być może stanie się przyczyną innych cennych posunięć.

Publikacja, którą otrzymuje czytelnik, a która to zostanie udostępniona w lokalu biblioteki jest przykładem, że warto angażować się w sprawy społeczne i uczulić na problemy nurtujące najbliższe środowisko. Bo któż, jeśli nie sami gospodarze potrafią najlepiej zatroszczyć się o los najbliższych i rozstrzygnąć najbardziej zawiłe problemy?

Wejście w sprawy regionu, zaangażowanie się stanowi także cenną lekcję patriotyzmu, co jest wyznacznikiem naszej tożsamości.


Janina Kuśmierczk



Książkę można nabyć w siedzibie Biblioteki Publicznej w Kozienicach

 

sobota, 26 grudnia 1998

 
 

następna >

< poprzednia